Giovanni Maria Versace (1946-1997), ikona włoskiej mody, swoją pierwszą pracownię założył w 1978 roku. Po jego tragicznej śmierci, dyrektor artystyczną marki została ukochana siostra – Donatella. Talent i wrażliwość przekazywane z pokolenia na pokolenie odzwierciedlają jej niezwykłą dbałość o wyjątkowej jakości materiały oraz nieoczywisty krój ubrań. Od zawsze szyła ubrania dla osób pewnych siebie, wyróżniających w tłumie pasjonatów stylu. Marka stała się niekwestionowanym synonimem luksusu, a symbol mitologicznej meduzy jest rozpoznawalny na całym świecie.
Gianni Versace
Gianni Versace wychował się w pracowni krawieckiej swojej mamy, która zaraziła go pasją do mody. W wieku 26 lat otrzymał propozycję zaprojektowania autorskiej kolekcji ubrań w Mediolanie, co otworzyło mu drzwi do profesjonalnej kariery. Kilka lat później Gianni stworzył podwaliny domu mody Versace. W prowadzeniu firmy od początku wspierało go rodzeństwo: siostra Donatella i brat Santo. On sam oddawał się wyłącznie projektowaniu, któremu podporządkował większą część swojego życia. Wkrótce luksusowe ubrania Versace (zarówno kolekcje dla kobiet, jak i linie dla mężczyzn) znane były na całym świecie.
Co sprawia, że ubrania Versace są tak charakterystyczne?
Na współczesne projekty tej marki nieustannie oddziałuje dziedzictwo jej założyciela, który lubił otaczać się luksusem i podchodził z wielką odwagą do swojej pracy. Czerpał inspirację z pełnej przepychu epoki baroku, do których obecnie Donatella dodaje rockowe akcenty. Z połączenia konceptów rodzeństwa powstają ubrania niepowtarzalne, podziwiane na całym świecie od kilku dekad. Przez lata dom mody ewoluował, wprowadzając dodatkowe linie ubrań (np. Versus Versace czy bardziej przystępne cenowo Versace Jeans), dekoracje wnętrz oraz perfumy. Dla miłośników twórczości modowych gigantów powstał Hotel Versace. Rozmieszczone w kilku miejscach na świecie obiekty Palazzo Versace ukazują kwintesencję projektów wnętrzarskich, w których gości na wstępie wita ogromne logo marki, wkomponowane w posadzkę holu.
Historia rodziny Versace inspirowała także twórców popkultury. W 2003 roku powstał biograficzny dramat Sary Sugarman „House of Versace”, opowiadający o losach Donatelli, zmuszonej zająć się spuścizną po zamordowanym bracie. Z kolei w 2018 odbyła się premiera serialu „American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace”, w reżyserii Ryana Murphy’ego. Twórca przedstawił równolegle historie z życia ofiary – proces twórczy Gianniego i jego relacje z rodziną oraz zabójcy, Andrew Cunanana.