Zarówno turbina, jak i kątnica, to jedne z podstawowych narzędzi wchodzących w skład wyposażenia stanowiska dentystycznego. Mimo to każde z nich pracuje w nieco inny sposób i jest przeznaczone do określonego zakresu prac. Czym różnią się one od siebie?
Kątnica i turbina – ogólna charakterystyka
Popularna turbina stomatologiczna to urządzenie zasilane najczęściej sprężonym powietrzem. Dzięki temu przyrząd uzyskuje bardzo duże prędkości obrotowe, co przekłada się na możliwość szybkiego i efektywnego usuwania stosunkowo dużych fragmentów tkanki kostnej zęba. Kątnica stomatologiczna to przyrząd, który pracuje ze znacznie niższą częstotliwością. Wynika to z faktu, że wprowadza ją w ruch silniczek elektryczny. To oznacza, że powinno się ją wykorzystywać do realizacji zabiegów wymagających maksymalnej precyzji. Warto też dodać, że kątnice mogą być wyposażone w różne rodzaje końcówek roboczych, które przeznaczone są do konkretnych prac.
Ergonomia pracy kątnicą i turbiną stomatologiczną
Prędkość obrotowa turbiny może dochodzić do 400 000 obrotów na minutę. Z kolei w przypadku kątnicy może być ona nawet dziesięciokrotnie mniejsza. Jak ta różnica przekłada się na sposób i wygodę pracy dentysty? Otóż kątnica generuje mniejsze wibracje, umożliwiając wykonanie punktowych, precyzyjnych prac na tkance zęba. Nie bez znaczenia jest też sposób oddziaływania narzędzia na tkankę. W przypadku turbiny może ona ulec znacznemu rozgrzaniu, co wymaga użycia chłodzenia wodą. Większe siły tarcia oznaczają również – potencjalnie – wyższy poziom dyskomfortu u pacjenta. W związku z tym użycie turbiny może być z punktu widzenia stomatologa dość problematyczne.
Kiedy lepsza będzie turbina, a kiedy kątnica?
Turbina stomatologiczna to przyrząd przeznaczony do prac wymagających szybkości i efektywności. Wykorzystuje się ją np. podczas przygotowania zębów do zastosowania wypełnień, a także do szybkiego usunięcia starego wypełnienia. Z kolei kątnica stomatologiczna lepiej sprawdza się np. podczas polerowania lub w trakcie obróbki trudno dostępnych przestrzeni jamy ustnej. Dzięki kątnicom można precyzyjnie modyfikować kontury zębów i to przy zmniejszonym ryzyku przypadkowego uszkodzenia miazgi zęba oraz sąsiadujących z nim tkanek.
Decyzja o konieczności zastosowania turbiny lub kątnicy zależy zatem nie tylko od rodzaju zabiegu, jaki ma wykonać stomatolog, ale też od potencjalnego oddziaływania narzędzia na sąsiadujące tkanki. Kluczowym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego narzędzia jest też lokalizacja i wielkość ubytku w tkance zębowej.
Materiał zewnętrzny