Joga cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród osób młodych, jak i starszych. Niesie ona ze sobą wiele korzyści zdrowotnych i, co ważne, jej praktykowanie nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności czy sprzętu. Na czym polega joga oraz w jaki sposób może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia?
Czym jest joga
Mówiąc w skrócie, joga jest systemem filozoficznym, który zajmuje się związkiem pomiędzy umysłem, duszą a ciałem, a praktyka w formie ćwiczeń ma za zadanie odnaleźć harmonię między tymi sferami prowadzącą do wyciszenia oraz koncentracji. Ćwiczenia w jodze oparte są na asanach, czyli specjalnie opracowanych pozycjach, które powtarza się w pewnych sekwencjach ruchu. Cały trening polega na wykonywaniu asan w sposób świadomy, skupiając się na oddechu oraz odpowiednim napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Warto jednak wiedzieć, że osoby planujące rozpocząć swoją przygodę z jogą, powinni praktykować ją pod okiem doświadczonego instruktora, który pomoże osiągnąć precyzję ruchu oraz równowagę.
Joga na zdrowie
Ćwiczenie jogi bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm, począwszy od psychiki aż po ciało: sylwetkę, a także narządy wewnętrzne. Jeśli chodzi o korzyści dla naszego umysłu, to przede wszystkim należy wymienić likwidację stresu i napięcia, który prowadzi do zaburzeń koncentracji, nerwowości, problemów ze snem, a to przekłada się również na dolegliwości kręgosłupa, takie jak ból karku i jego drętwienie, napięcie w okolicach ramion oraz odcinka lędźwiowego. Łagodzenie stresu poprzez ćwiczenie jogi pozwala szybko przywrócić spokój, zrelaksować się i rozluźnić całe ciało.
Kolejnym atutem praktykowania jogi jest jej dobroczynny wpływ na kręgosłup. Odpowiednio dobrane asany korzystnie działają na poszczególne odcinki kręgosłupa, niwelując ból i usuwając uczucie odrętwienia.
Kolejną zaletą wynikającą z ćwiczenia jogi jest uelastycznienie całego ciała. Dzięki wykonywaniu poszczególnych sekwencji ruchu nasze mięśnie i ścięgna intensywnie pracują, zwiększając swoją elastyczność, co przekłada się również na poprawę zakresu ruchomości stawów.
Nie można również zapomnieć o tym, że asany jogi mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych, a przede wszystkim na trzustkę i śledzionę. Badania naukowe wykazały, że joga przyczynia się również do lepszego funkcjonowania tarczycy, eliminuje bóle głowy, a także korzystnie działa na układ oddechowy.
Joga jest także sposobem na wysmuklenie sylwetki, pozbycie się z organizmu toksyn i przyspieszenie metabolizmu, co w dalszej perspektywie sprzyja utrzymaniu doskonałej formy i rzeźbieniu sylwetki.
Zajęcia jogi – jak się przygotować?
Jeśli planujemy uczęszczanie na zajęcia jogi, wszystko, co musimy przygotować, to wygodne ubrania sportowe, które nie krępują ruchów oraz ewentualnie własną matę do ćwiczeń, choć placówki, w których organizowane są ćwiczenia, zwykle oferują swoim klientom tego rodzaju akcesoria. Najwygodniej jest ćwiczyć na boso, gdyż nie tylko jesteśmy w stanie lepiej utrzymać stabilizację ciała, ale również nasze stopy biorą aktywny udział w treningu.
Joga to prawdziwe ukojenie dla duszy i ciała. Warto spróbować tego rodzaju ćwiczeń wplatając je w regularne treningi siłowe lub cardio bądź skupiając się całkowicie na tej formie mentalnej stymulacji.