Urządzanie ogrodu to nie mniej absorbujące zajęcie niż planowanie i aranżacja poszczególnych wnętrz, dlatego warto odpowiednio zaplanować ten proces. Żeby teren otaczający budynek był atrakcyjny i funkcjonalny, konieczne jest jego odpowiednie (i umiejętne) zorganizowanie. Poznaj kilka porad, dzięki którym z łatwością okiełznasz swój ogród.
Od czego zacząć zakładanie ogrodu?
Ogród to nie tylko rośliny. Zanim rozpoczniemy sadzenie wymarzonych kwiatów, krzewów owocowych, czy wysiew warzyw, konieczne jest uporządkowanie i przystosowanie terenu. Podstawą jest jego wyrównanie – jeśli obecne są pagórki lub doły, może okazać się, że niezbędne będzie uzupełnienie ziemi. Dobrze jest sporządzić plan przestrzeni – zwizualizować sobie miejsca dedykowane rekreacji, pozostawić przestrzeń na altankę, czy wyodrębnić powierzchnię na rabaty i alejki.
Aby ogród był funkcjonalny, konieczne jest wyposażenie go w prąd. Zaplanowanie instalacji będzie przydatne, gdy zapragniemy skorzystać z elektrycznej kosiarki, czy piły z dala od domu. Jeśli marzą się nam oczka wodne https://www.bricomarche.pl/ogrod/architektura-ogrodowa/oczka-wodne, konieczne jest doprowadzenie w ich kierunku nie tylko elektryki, ale również instalacji wodnej. Nie sposób także pominąć konieczności oświetlenia przestrzeni nie tylko ze względów estetycznych, ale i funkcjonalnych. Odpowiednio wcześnie zaplanowane instalacje sprawią, że możliwe będzie ich sprytne ukrycie pod powierzchnią trawy, czy wzdłuż chodnika.
Kilka rzeczy, o których dobrze wiedzieć urządzając ogród
Należy pamiętać, że ogród to miejsce narażone na zmienne czynniki atmosferyczne i nieustannie pracujące, dlatego, zanim coś ułożymy, zasiejemy, czy posadzimy, konieczne jest utwardzenie podłoża. Aby zaplanowane przez nas elementy nie przesuwały się ani nie rozwarstwiały, warto odpowiednio zabezpieczyć ziemię. Jeśli ta obok rabat, czy otaczająca oczka wodne jest sypka lub luźna i sypka, warto pomyśleć o zastosowaniu agrotkanin, które nie tylko poprawią jej kondycję, ale także zminimalizują ryzyko wzrostu niepożądanych chwastów.
Warto wyodrębnić w ogrodzie poszczególne strefy. Naturalną barierą jest oczywiście ogrodzenie, jednak dobrym pomysłem jest dokonanie podziału na część wypoczynkową, rekreacyjną, czy teren dedykowany uprawie roślin. Część grillową warto zorganizować niedaleko budynku, aby usprawnić komunikację między altaną a kuchnią, natomiast plac zabaw dobrze jest umiejscowić w miejscu dobrze widocznymi nienarażonym na nadmierne nasłonecznienie. Tylko wtedy, gdy zorganizujemy ogród tak, by grające w piłkę dzieci nie niszczyły kwiatów, czy ziół w ferworze zabawy, będziemy mogli mówić o funkcjonalnej przestrzeni.